شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 برون‌سپاری فرایندهای سازمان امورمالیاتی بر عملکرد آن

قسمتی از متن پایان نامه :

۳ضرورت انجام پژوهش

شاخصهایی وجود دارند که می‌توان برون‌سپاری موفق را براساس آنها سنجید که عبارتند از برنامه ریزی مقدماتی،تعیین­سطح­موردنیاز­کیفیت­خدمات­،تعیین­انتظارات­مشتری­از خدمات ،استانداردسازی فرآیند،هماهنگی کیفیت زیرساختهای دانشگاه،جلب طرفداری مدیریت عالی از انعقادقرارداد.اجرای هرچه موفق تر برون‌سپاری موجب بهبود فعالیتهای سازمان می گردد. انتخاب فرآیندهای مناسب برای برون‌سپاری بویژه در سازمانهایی که دارای حساسیتهای فراوان اجتماعی وافتصادی می باشد ، یکی از مسائل مهم برون‌سپاری به شمار می­رود. ازجمله علت های واگذاری کارها به نیروهای خارج ازسازمان­می­تواند نیاز به­تخصص­ومهارت­جدید،دستیابی به مدیریت بهتر،تمرکز راهبرد،بهبودانعطاف­پذیری ،بهبود­عملکردوکاهش هزینه باشد.­مدیران­تجاری و صنعتی در حالی که می­توانند از استراتژی برون­سپاری بهره گیری کنند اما در اقدام با مسایل و موضوعهای مفهومی متنوعی روبرو هستند. هم مدیران و هم مشاوران کوشش در شناسایی این مسائل دارند تا بتوانند به گونه ای موثرتر از برون­سپاری­بهره گیری کنند­.درحالیکه تحقیقات آکادمیک قابل ملاحظه­ای­در­زمینه­بهره گیری­از برون­سپاری در فعالیتهای ساخت محصول موجود می باشد، متاسفانه مطالعات عملی محدودی در زمینه برون­سپاری خدمات موجود می باشد.(کوک وهمکاران[1]،1995: ۸)

در این پژوهش به مطالعه برون‌سپاری دریک سازمان­دولتی پرداخته شده می باشد .برون سپاری به عنوان یک روش مناسب با شرط دارا بودن ویژگیهای لازم میتواند ابزار مفیدی برای صرفه جویی در هزینه وافزایش درآمد وارتقای کیفیت و آزاد سازی منابع وبالا­رفتن رضایت مشتریان باشد .همانگونه که این ابزار در بسیاری از شرکتها کارآمدی خود­را نشان­داده­می باشد ،در بعضی­موارد نیز با ناکامی­هایی در رسیدن به اهداف خود مواجه بوده می باشد .برون سپاری با در نظر داشتن نوع شرکت یا سازمان یا شرایط محیطی ورقابتی­الزامات فناوری، درزمانهای مختلفی انجام می پذیرد .برون سپاری به هردلیلی که باشد، بایستی نهایتا قدرت­رقابتی­یا بهره­وری را افزایش دهد. امروزه مدیران دریافته‎اند که بایستی از تصدی‌گری‌های بی‌حاصل که فعالیت‌های واقعی آنها نیستند، دست کشیده، از تأثیر کنترلی خودکاسته و به تأثیر‌های مذاکره‌گر، پشتیبان، تحلیلگر، راه حل دهنده و کمک دهنده بیفزایند. در این شرایط می باشد که برون­سپاری فعالیت‎های سازمان به عنوان ضرورتی اجرایی و یک راهبرد اجتناب ناپذیر برای سازمان‎ها مطرح می‎گردد.

مدیران خواهان شرکت‌ها و سازمان‎هایی می‎باشند که لاغر، چابک، انعطاف‌پذیر، پاسخگو، رقابت‎گر، مبتکر، کارآمد، مشتری دوست، و سود‌آور باشند. ‌سازمان‌های کوچک انعطاف‌پذیرتر و اقدامات جایگزین روش‌های سرمایه‌گذاری شده و مدیریت آنها ارگانیک و پویا می باشد و نوآوری، خلاقیت،‌ و ابتکار اقدام درآنها تشویق می گردد. در مدیریت جدید و اقتصاد پویا به‌دنبال اقدام برای جبران ضعف‌ها هستند .مانند این اقدامات، کارا کردن شرکت‌ها، سازمان‎ها­و­موسسات و حرکت به سوی واگذاری فعالیت‌ها به بخش خصوصی به‌مقصود افزایش بهره‌وری می‌باشد. مطالعات نشان داده که امروزه سازمان‌ها برون‌سپاری را به عنوان یک ضرورت اجرایی در نظر می‌گیرند و بسیاری از خدمات را جهت واگذاری برنامه‌ریزی می‌نمایند. با در نظر داشتن برنامه توسعه سوم و بخصوص برنامه چهارم و عزم دولت برای کاهش تصدی‌گری این ضرورت بر دوش سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و شبه دولتی می باشد که به مساله برون‎سپاری در چارچوب ضوابط اقدام کنند. برون‌سپاری به عنوان یک راهبرد و یا در سطحی پائین‌تر یک سیاست اجتناب‌ناپذیر جهت ارتقاء کارایی فعالیت‌ها امری ضروری می‌باشد.

در سازمان های ارائه دهنده خدمات موضوعات مهمی از قبیل افزایش اندازه رضایت مشتریان، کاهش هزینه های ارائه خدمات، افزایش اندازه اثربخشی کارکنان، از مهم ترین اهداف برون‌سپاری فرایندهاست.

توجه سیستماتیک به­زنجیره­و­فرآیندهای­مالیاتی، هوشمندسازی و مکانیزه کردن روش‌های رسیدگی مشخص با حسابرسی و وصول مالیات و همچنین برون‌سپاری بخشی از فرآیندهای مالیاتی به بخش غیردولتی یکی از  محورهای طرح جامع مالیاتی می باشد. به‌رغم اینکه نظام مالیاتی در پایه‌ها و منابع مختلف، الکترونیکی شده می باشد، اما این منابع به لحاظ اطلاعات با هم ارتباط متقابل ندارند. در طرح جامع مالیاتی پیش‌بینی شده می باشد همه اطلاعات درون و برون سازمانی از طریق ذی‌نفعان یکپارچه گردد. با در نظر داشتن تاکید اصل 44 مبنی بر کوچک سازی دولت، برون‌سپاری فرایندهای مالیاتی می تواند گامی موثر در این راستا باشد.

[1] Cooke et al

 

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف ویژه پژوهش:

شناسایی سازه های تاثیر گذار بر پیاده سازی برون‌سپاری فرایند مالیات بر خودرو

اندازه گیری سازه های تاثیر گذار بر پیاده سازی برون‌سپاری فرایند مالیات بر خودرو

رتبه بندی سازه های تاثیر گذار بر پیاده سازی برون‌سپاری فرایند مالیات بر خودرو

طراحی مدل چگونگی تحلیل پیاده سازی برون‌سپاری فرایند مالیات بر خودرو